ROTARY DODA CI SKRZYDEŁ
Kiedy takich czternastu się spotka, to nie mogą przelecieć obok siebie obojętnie.

10 lipca 2013r. odbyło się letnie spotkanie na Lotnisku w Jeleniej Górze, którego organizatorem był Rotary Club Jelenia Góra.
Po lotnisku oprowadzał nas zaskakująco dobrze zorientowany w tematyce młody pionier i as lotnictwa o imieniu Tomasz, prawdziwy aerofan. Zadziwił nas zarówno zasobem wiedzy, jak i zdolnościami przewodnickimi.
Zapoznał naszą grupę z zasadami obowiązującymi lotników, techniką pilotażu. Przestawił nam także flotę samolotów szkoleniowych stacjonującą na obiekcie: liczne szybowce o swojskich imionach oraz awionetki m.in. Wilga. Prócz samolotów szkoleniowych, na terenie lotniska znajdowały się nielotne już eksponaty muzealne m. in. transportowiec Antonow (An-2). Część z nich zajmowała miejsce wzdłuż pasa startowego godnie prezentując dawną świetność.
Przewodnik przechodził z nami z jednego hangaru do drugiego i cierpliwie tłumaczył budowę poszczególnych modeli szybowców i samolotów, wyjaśniał, do czego służy każdy drążek, co oznaczają pojawiające się na monitorach komunikaty i swiatełka na pulpicie sterowniczym. Tak nas zaciekawił swoimi opowieściami, że propozycja naszego klubowego kolegę, Jensa Krögera, aby polatać jego Wilgą, znalazła grupę chętnych na krótką podróż w przestworza. Niektórzy amatorzy lotnictwa zadowalali się wyłącznie zdjęciem przy „maszynie” i możliwością podziwiania startów, lądowań samolotów oraz śledzenia samolotów kołujących na niebie.
Pogoda była fantastyczna, więc postanowiliśmy zakończyć spotkanie piknikiem w pobliskim namiocie. Sielsko, słonecznie, niebiańsko.
W tym miejscu serdecznie dziękujemy Jensowi za możliwość nieodpłatnego latania, zapewnienie profesjonalnej obsługi przewodnickiej i umożliwienie wstępu do hangarów nieudostępnionych do ogólnego zwiedzania.
Wiktor Marconi.